O nas

MarekKasztelan – Jako najpoważniejszy (najpoważniej wyglądający) pełni w Zgrai honorową funkcję Kasztelana . Ma przeważnie inne zdanie niż reszta ale przemyślane interpretacje zdarzeń ratują nas z niejednej wpadki finansowej. Ulubiona broń – szabla.


Patryk -
Goniec – człowiek do tańca i do różańca o niezmordowanej wytrwałości i cierpliwości. Jest zawsze tam gdzie go potrzebują. 

 Andrzej – cześnik - Wynalazca niczym dr Victor Frankenstein - stworzy wszystko o czym pomyśli Zgraja wyprzedzając czasami czas i gotowość na to otaczającego świata. Pilnuje by na stole zawsze trunek był przedni, a kielich Kasztelana pełny.

 LeszekPodkomorzy – czuwa nad działalnością Zgrai . Negocjator, organizator wyjazdów, pokazów. Wodzirej podczas części rozrywkowych Zgrai . Trener Szkoły Szermierki Małopolskiej Zgrai Sarmackiej.

 

Paweł - Chorąży Negocjator- Hart ducha, sarmacka fantazja i kogut na zbroi to jego znak rozpoznawczy. Longin Podbipięta i Onufry Zagłoba w jednej osobie. Niczym legendarny wawelski przodek gromi nieprzyjaciół Zgrai.


Filip – Dobosz - Młody szermierz, pełni ważną rolę dobosza w pochodach i bitwach podczas części oficjalnej rekonstrukcji w których bierzemy udział . Jeden z trzech doboszy zachodniego Rebel Regimentu. 

Olaf - Łowczy, Dobosz i Goniec dowódcy Rebel Regimentu - Potrafi załatwić wszystko, czasem tylko na piękne oczy. Zbyt dorosły jak na swój wiek :)

Krzysztof – Tatar – Syn stepów dzikich i szerokich. Łucznik z niego wyśmienity, jego celne strzały sieją postrach w szeregach wroga.  Wierny, posłuszny i oddany sprawie.

 

Adam – Chorąży – Kronikarz – Dzielny niczym lew. Z oddaniem broni sztandaru Zgrai. Szybki niczym gepard potrafi być w trzech miejscach naraz, wykonując trudne misje.

 

Wojciech - Rotmistrz – z lancą jak i z szablą, byle na koniu.

 

Sławek – Podczaszy – Cichy spokojny człowiek z prawym podejściem do życia. Ale niech no tylko znajdzie się jakiś gość w obozie  to wpada w  amok sarmackiej gościnności. Nikt nie umknie przed jego przenikliwym wzrokiem, nikt nie odmówi serwowanym przez niego trunkom. A rankiem chwyta szable w dłoń i odgania niemoc wśród niedobitków by potem móc z wrodzoną elegancją kontynuować obowiązki  Podczaszego.

Tomasz – Zbrojmistrz – Odpowiedzialny za uzbrojenie Zgrai. Za jej stan, wygląd i funkcjonalność. Pod jego pieczą żadna zgrajowa broń nie ma prawa zawieść. Zbrojmistrz w razie draki tnie i pcha wroga wszystkim co pod ręką oceniając wyważenie i skuteczność działania używanej broni. Pełni również bardzo ważną rolę Obozowego, gdzie do jego zadań należy organizacja i zapewnienie odpowiedniego wyglądu obozu, jego użyteczności i bezpieczeństwa. 

 

Alek – ŻakMłody Padawan o szerokich uzdolnieniach. Niczym Anakin Skywalker zaskakuje wysokim poziomem midichlorianów. Czy to On jest tym co zaprowadzi pokój w Galaktyce ?  Okaże się niebawem.

 

Dawid – Bard Zgrajowy -Szermierz – uczynny i prawy, rycerz wspaniały .

 

Robert – Pierwszy “niezgrajowicz”, uhonorowany tytułem Ambasadora Małopolskiej Zgrai Sarmackiej za zasługi w propagowaniu historii Polski i przywiązaniu do tradycji szlacheckiej. Zasługi i zalety Roberta można wymieniać długo. Na co dzień broni naszych granic, by nie zmieniły swoich miejsc i żaden Rus bez zgody nie wtargnął do naszej pięknej Ojczyzny.  

Damy w Zgrai:

Grażyna -Ochmistrzyni – W jej herbie: porządek i dyscyplina. Bez tej opiekuńczej osóbki Zgraja chodziłaby chłodna, głodna i z otwartymi ranami. Obóz Zgrai to jej królestwo. Spróbuj bracie nie pościelić sienników :)

 

 

 Gosia - dziewczyna do tańca i do … pistoletu, choć i władanie bronią improwizowaną nie jest jej obce. Prawa ręka Ochmistrzyni ! Pogromczyni smoków i innych szwedzkich szui ;)  

 

Paulina - Tarczowniczka – Niczym legendarna Lagertha ukochała nade wszystko życie w biegu. Kocha wyzwania, niczego się nie lęka i przed nikim nie klęka ;) , wszystkiego chce spróbować. Fantazja nie tylko sarmacka lecz również ułańska to jej znak firmowy. 

 

 

 

Tosia - czeladnik katowski – osóbka drobniutka i cichutka, taką znają ją wszyscy, jednak traf kolego w jej dyby, a zaśpiewasz cieniutko. Z zachytem i postępem ćwiczy szermierkę nie bojąc się “dać w ryja” nawet fechtmistrzowi. Nie wchodź jej w drogę jak Ci życie miłe bo ona naszym skarbem Zgrajowym jest.  

 

 

Damy w Zgrai piękne
Tuhaj-bej aż jęknie

Odda cały harem
uniesie się żalem

Pójdzie do klasztoru
szukać tam honoru

W Zgrai nasze Damy oprócz niepodważalnej ozdoby pełnią między innymi ciężką rolę chirurgów i fizjoterapeutów dla męskiej części Zgrai po biesiadach i zawodach :)

Inne osobistości Zgrajowe:

 

Watson – Zgrajowy Pies Bojowy –  wszyscy co go spotkali mówią, że większego Psa na Baby nie widzieli. Jego inteligentny wyraz paszczy sprawia, że wygląda wspaniale niezależnie od tego jaki strój akurat nosi. Ładnie mu w pludrach, żupanie, skrzydłach husarskich, a kryza na jego umięśnionej szyi powala wszystkich na kolana.  

W latach 2010 – 2018 bawili się z nami:

Marcin + Podczaszy, Alchemik, Młodszy Puszkarz – Przednim trunkiem raczył Zgraje, wynalazki nie były mu obce, wiedział co pić, czego nie pić by ranek był miły niezależnie od pogody i tupotu mew lub innego złośliwego ptactwa. Na bitwach wahał się czym ubić przeciwnika, gdyż, rapier i szabla nie były mu obce. Odszedł na wieczną wartę 11.05.2013 roku. Na zawsze pozostanie w naszych sercach [*]

oraz:

Go to Top